Cebir’de bilinmeyene neden x denildi

Sponsor Bağlantılar

Cebir’de bilinmeyene neden x denildi kısaca açıklar mısınız?
Bilindiği üzere cebir ilminin ilk temellerini el Harezmi atmış ve kullanmıştır.Harezmi’inin yazmış olduğu El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele ve anlamı şöyledir; Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap. Bu ilim 11-12. yüzyıllarda Avrupa’ya, İspanya’ya girmeye başlamıştı. Cebir Arapça karakterler içeriyordu ve Avrupalılar bu harfleri çıkarmada zorluk yaşıyorlardı. Zorluk yaşanılan harf Arapça “şın” harfiydi bizim dilimiz Türkçede “ş” harfiyle çıkarıla biliyor.Aynı zamanda “bir şey” anlamına gelen “şeylan” kelimesinin baş harfi. Tıpkı İngilizce’deki tanımlanmamış, bilinmeyen şey anlamındaki “something” kelimesi gibi. Arapça’da bu kelimeyi belirli tanımlık edatı -“al”- ekleyerek belirleyebiliriz. Şimdi al-şeylan oldu; “bilinmeyen şey” Ve bu kelime matematiğin ilk zamanlarından beri mevcut, tıpkı bu 10. yüzyıldan kalan kök almada olduğu gibi.
Orta çağda tercüme edilen bu ilmin sorunu “şın” harfi ile “Şeylan” kelimesinin İspanyolcaya çevrilememesiydi. İspanyolcada “ş” harfi yoktu. Oluşturulan kurul tarafından, CK sesinin, “k” sesini alıp, antik Yunanca’nın Kai harfine dönüştürüldüğü bir kural ortaya attılar.
Son olarak bu kaynaklar ortak Avrupa dilinde yani Latin harflerinden olan “X”i kullanmaya başladılar. Böylelikle bu sıkıntı ortadan kalkmış oldu.
Bu konu hakkında izlemenizi tavsiye edeceğimiz bir video var

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Enerji ile ilgili bilimsel cümleler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: cebirde bilinmeyene neden x denir, cebirde bilinmeyene neden x denildigi, cebirde bilinmeyene neden x denilir, cebir\de bilinmeyene neden x denir, cebire neden x denildiği, cebirde bilinmeyene neden x denir kısaca, cebirde neden bilinmeyen x tir, cebir'de bilinmeyene neden x denir, cebirde bilinmeyenlere neden x denir

15 yorum

  1. matematik ödevime çok yardımcı oldunuz

  2. Süper ödevi yardimci oldunuz.

  3. bu doru bilgimi arkadaslar

  4. Bunu yazanın ellerine sağlık.Matematik projemi kolaylıkla yaptım.

  5. ÖDEVLERİMDE yardımını sağlayan bu sayfanın adına çok teşekürler

  6. bu siteye gerçekten ama gerçekten tşk ederim

  7. Ayy süper bir sitedir fakat çok uzun yazana kadar geberirdim bunun için bikaç paragraf boş bıraktim inşallah hoca kabul eder ve projeden 100 alırım☺

  8. Saolun çok yardımci oldunuz

  9. Saolun matematik projeme çok yardım etti teşekkür ederim

  10. hani kısaydı tamam projeme yardımcı oldu ama her yeri kapladı

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.